Statystyki przeglądarek

0
7
modern apartment interior. Scandinavian style design. 3d rendering concept
Rate this post

Z intenrnetu korzysta niemal każdy użytkownik komputera, laptopa, czy tabletu. A korzysta, wiadomo, przy pomocy odpowiedniej przeglądarki.

Czy wiecie jaka przeglądarka jest najpopularniejsza na świecie? A jaka w Polsce? Jeśli nie, to zapraszam to lektury artykułu…

Na świecie, niezmiennie od lat, króluje przeglądarka firmy Microsoft, czyli Internet Explorer. Jednak nie jest to absolutna dominacja, jak przed laty. Lider sporo traci, tylko w ostatnim roku aż 12% użytkowników. Drugi, czyli Google Chrom, dzięki rosnącej popularności depcze liderowi po piętach. Obie przeglądarki mają odpowiednio 33% i 31%. Trzecia przeglądarka jest niewiele gorsza, jej udział w tym rynku to 25%. Dopiero czwarte miejsce jest bardziej odległe. Zajmuje je przeglądarka Safari z wynikiem 7%. Opera jest piąta z wynikiem tylko 1%.

Czy w Polsce jest podobnie?
Oczywiście, że nie… U nas lider to Mozilla Firefox, której zaufało niemal połowa polskich internautów (48%), drugie miejce, analogicznie jak w rankingu światowym, lecz z mniejszym udziałem, bo „tylko” 25%, to Google Chrome. Trzecie miejsce Internet Explorer z udziałem, i tu duże zaskocznie, tylko 17%. Czwarta jest Opera z 8,5% udziałem w rynku, czyli znacznie powyżej światowej średniej, niemniej również znacznie traci ostatnimi czasy.

A jak to wygląda na naszym blogu?
Podobnie jak w Polsce prowadzi Firefox z udziałem 32%, drugie miejsce – i tu zaskoczenie – Opera, aż 31% naszych odwiedzających korzystało z tej przeglądarki. Trzeci jest Internet Explorer z wynikiem niemal 19%. No i czwarte miejsce Google Chrome, wynik prawie identyczny jak IE, bo prawie 18%. Wejść z Safari nie zanotowaliśmy. Próba była dość reprezentatywane, bo liczona na podstawie 38 tysięcy odsłon.

A Wy z jakiej przeglądarki korzystacie?