Ten niezwykły element dekoracyjny ma jednak także swoje funkcje użyteczne, stanowi element systemu grzewczego. Projekty domów jednorodzinnych, niezależnie czy nowoczesne domy czy stylizowane na tradycyjne dworki, bardzo często uwzględniają instalację kominka. Jednak ogrzewanie kominkowe coraz częściej spotykane jest również w mieszkaniach, nowych, a nawet remontowanych.
Kominek – ogrzewanie czy dogrzewanie?
Dostępne na rynku instalacje kominkowe mają różne funkcje, parametry i stanowią inne rozwiązania grzewcze. Na przykład tradycyjny kominek otwarty jest dosyć często planowany w domach, jednak nie służy on ogrzewaniu całego domu. Stanowi zwykle element dekoracyjny, który pozwoli dogrzać salon czy pokój dzienny. Ale skrzące iskry i widok paleniska daje niesamowite efekty, dlatego mimo że nie mają mocy grzewczej, a całe niemalże ciepło ucieka przez komin, są dosyć często wybierane przez inwestorów budujących domy drewniane.
Aby nie odbierać sobie przyjemności patrzenia na spalane drewno, a jednocześnie zwiększyć moc grzewczą kominka, możemy wybrać system zamknięty np. szklanymi drzwiczkami. Oczywiście budową musi się zająć profesjonalna firma, by zapewnić domownikom nie tylko oczekiwane ciepło, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.
Kominek – ogrzewanie czy dogrzewanie
Innym rozwiązaniem z zastosowaniem paleniska, jest system DGP czyli Dystrybucji Gorącego Powietrza. Dzięki niemu możliwe jest ogrzanie całego domu za pomocą kominka. Projekty domów muszą przewidzieć usytuowanie kominka w samym centrum domu, dzięki czemu rury odprowadzające ciepło będą stosunkowo krótkie. Dystrybucja Gorącego Powietrza, jak sama nazwa wskazuje, polega na bezpośrednim ogrzewaniu powietrza, a nie wody w grzejnikach. Gorące powietrze rozprowadzane jest kanałami po całym domu, a temperatura wnętrz od razu wzrasta.
Wszystkie domy jednorodzinne mogą mieć zainstalowany system DGP, warto jednak pamiętać, że im większy dom, tym koszty budowy i instalacji DGP znacznie większe.
Jeżeli kominek ogrzewa wodę, a nie powietrze – mówimy wtedy o kominku z płaszczem wodnym.
Kominek z płaszczem wodnym działa podobnie jak kocioł grzewczy i działa z instalacją centralnego ogrzewania. Budowa kominka wymaga wykorzystania większej powierzchni niż tradycyjny kominek otwarty, dlatego raczej nie daje się do małych domów lub zamkniętych pomieszczeń. Warto udekorować nim na przykład otwarte przestrzenie na parterze.
Tanie ogrzewanie
W czasach, gdy ceny energii stale rosną, ogrzewanie domu za pomocą systemów kominkowych pozwala na relatywne oszczędności.
Najlepszym opałem do kominka jest takie, które widać jak płonie, przez co efekt wizualny jest zachowany. Wybrać można więc twarde drewno liściaste (jesion, akacja, dąb, grab, brzoza, klon) lub drewno iglaste, podczas spalanie którego tworzą się atrakcyjne dla domowników strzelające iskry. Drewno iglaste ma jednak dużo żywicy, która po spaleniu wymaga dość częstego czyszczenia paleniska.
Kominek – ogrzewanie czy dogrzewanie?
Powinniśmy pamiętać o tym, że drewno do kominka musi być odpowiednio przygotowane. Dlatego warto kupować je w marketach budowlanych czy tartakach, gdzie materiał jest odpowiednio suszony. Jeżeli mamy świeże drzewo, musi ono poleżeć nawet kilka miesięcy, by zmniejszyć swoją wilgotność z 70 do 15%.
Drewno powinno być również odpowiednio przechowywane. Najlepiej jest, gdy nasza działka przewiduje postawienie dodatkowego budynku gospodarczego czy wiaty. Drewno nie powinno leżeć w zamkniętych pomieszczeniach, ale musi być zabezpieczone przed opadami. Najlepszym rozwiązaniem są więc wiaty.
Jeżeli drewno musimy składować w domu, pomieszczenie gospodarcze musi mieć bardzo skuteczną wentylację, zachowującą we wnętrzu odpowiedni poziom wilgotność, która nie sprawi, że drewno po prostu nam zgnije.
Innym materiałem często wykorzystywanym do palenia w kominkach jest brykiet. Jednak jest on droższy niż nawet sezonowane już drewno.
Kominek sprawia, że pomieszczenia są przytulne, o niepowtarzalnym charakterze. Jeżeli dodatkowo umożliwia nam ogrzewanie energooszczędne, możemy tylko się cieszyć, że nasze domy jednorodzinne są ciepłe, zdrowe, ekonomiczne i… piękne.