Podstawą jest błyskawiczne działanie w przypadku zabrudzenia, aby plama nie zdążyła wsiąknąć we włókna. Wtedy o wiele łatwiej usunąć, nawet nie są potrzebne skomplikowane specyfiki czy domowe sposoby. Jeśli jednak zaniedbamy zanieczyszczenie, to konieczna może być wizyta w pralni, czyli czekają nas dodatkowe koszty i zwijanie dywanu. Spory dyskomfort. Zwłaszcza zimą, kiedy dywan ogrzewa nasze zmarznięte stopy. A jeśli jest sporych gabarytów, to może nie zmieścić się do samochodu i konieczne będzie wezwanie firmy transportowej. Niektóre pralnie oferują taką usługę, ale może to znacznie uszczuplić nasz portfel.
Jak umiejętnie czyścić dywan?
O wiele lepiej jest usuwać brud na bieżąco, żeby oszczędzić sobie kłopotu. Trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasad, aby nie wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Przede wszystkim nie można zbyt mocno szorować, gdyż możemy zniszczyć włókna. Ponadto, działając w ten sposób, możemy zwiększyć zabrudzenie, roznieść je po całym dywanie czy wykładzinie. Nie używajmy również zbyt dużo wody, a mokre miejsca nie polecamy suszyć suszarkę, gdyż kolor może wyblaknąć.
Błyskawiczne usuwanie plam
W niektórych sytuacjach konieczne jest natychmiastowe działanie, zwłaszcza w przypadku płynów, kiedy warto użyć wody mineralnej i delikatnej gąbeczki. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie pianki do golenia, którą przecieramy za pomocą lekko zwilżonej ściereczki. W ekstremalnych przypadkach konieczny jest zakup specjalnego odplamiacza do dywanu. Z wszelkimi środkami chemicznymi należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić włókna.
Konkretne przykłady zanieczyszczeń omówimy w kolejnych artykułach na niniejszym blogu, ale warto również zwrócić uwagę na systematyczne utrzymywanie wyrazistych kolorów poprzez umiejętne odświeżanie, wykorzystując do tego celu wodę z octem.